Region IX Men's Basketball All-Region, All-Tournament Honors

Region IX Men's Basketball All-Region, All-Tournament Honors

1978-79
ALL-Region
 Doug Frederick Dawson Community College -- First Team
Jerry Holbert York College -- First Team
Curtis Hudson Trinidad State Junior College -- First Team
Tony Martin Casper College -- First Team
Kevin McNamara Western Nebraska C.C. -- First Team
Dave Benion Sheridan College -- Second Team
Wendall Hines Northeastern Junior College -- Second Team
Judson Holmes Sheridan College -- Second Team
Tim Slabach Dawson Community College -- Second Team
   
1979-80  
All-Region  
Kevin Bromley North Platte Community College -- East
Wilbur Skipper Southeast Fairbury -- East
Dean Petrosewicz Dawson Community College -- North
Rick Garrison Sheridan College - North
Andray Nicholson  Trinidad State Junior College -- South
Reggie Martin Northeastern Junior College -- South
Tony Martin Casper College -- Central
Darryl Williams Western Nebraska C.C. -- Central
   
1987-88  
All-Region  
James Anderson Northeast Nebraska C.C.
Dave Benson North Platte C.C.
Terry Burns Western Wyoming C.C.
Paul Columbus Northwest College
Emanuel Cross Casper College
James Dailey Laramie County C.C.
Gene Edwards Trinidad State J.C.
Mike Mann Sheridan College
Nate Promdexter Trinidad State J.C.
Matt Sharp Northeastern J.C.
Ken Spears Otero Junior College
Joel Thomas Casper College
   
1988-89  
All-Region  
Matt Armstead Southeast C.C.
Terry Burns  Western Wyoming C.C.
Jerry Coleman Northeast (Nebraska) C.C.
Rod Hill Northwest College
Tracy Jordan Northeastern J.C.
Mike Manns Sheridan College
Tim Moser Eastern Wyoming College
Mike Nelson Trinidad State J.C.
Sam Powell Laramie County C.C.
Tim Schumacher Sheridan College
Ricky Smith Eastern Wyoming College
Obet Vasquez Trinidad State J.C.
   
1989-90  
All-Region  
Glover Cody North Platte C.C.
Chase Maag Northeastern J.C.
Derek Allen Trinidad State J.C.
Tajia Glass Lamar C.C.
Eric Gore Western Nebraska C.C.
Jurial Hughes Casper College
Reggie Hulbert Western Nebraska C.C.
Martin Keane Northeast (Nebraska) C.C.
Reggie Richardson Casper College
Marvin Singleton Western Nebraska C.C.
Ryan Williams Sheridan College
   
1992-93  
All-Region  
Mark Leslie McCook C.C. -- East
Greg Arlington Northeast (Nebraska) C.C. -- East
Danny Robinson Sheridan College -- North
David Hanzlik Northwest College -- North
Craig Thomas Trinidad State J.C. -- South
Brian Joyce Northeastern J.C. -- South
Donnie Campbell Eastern Wyoming College -- Central
David Johnson Western Nebraska C.C. -- Central
Tarus Green North Platte C.C. -- At-large
Greg Black Eastern Wyoming College -- At-large
   
1994-95  
All-Region  
Doug Wyciskalla Northwest College -- North
Tony Lipps Northwest College -- North
Andre Harris North Platte Community College -- East
Shakil Miller Northeast Nebraska CC -- East
Bernard Garner Western Nebraska C.C.-- Central
Bobby Jackson Western Nebraska C.C. -- Central
Kweemada King Western Nebraska C.C. -- Central
Jerry Kline Casper College -- Central
Gary Nottingham  Otero J.C. -- South
Russ Caton Northeastern J.C. -- South
Sean Long Western Wyoming C.C. -- At-large
Curtis Williams Trinidad State J.C. -- At-large
   
1995-96  
All-Region  
Mark Deveaux Sutheast C.C. -- East
David Culbreath Southeast C.C. -- East
Joe Peterson Dawson C.C. -- North
Tony Lipps Northwest College -- North
Erfrem Carter Trinidad State J.C. -- South
Kenyatta Lewis Otero J.C. -- South
Shamahn McBride Casper College -- Central
Jim Linsey Casper College -- Central
Rick Kinner Western Nebraska C.C. -- At-Large
Noel Govene Miles C.C. -- At-Large
Keldrick Bradford Western Nebraska C.C. -- All-Tournament
Luke Jeffrey Casper College -- All-Tournament
 
1998-99  
All-Region
Art Haralson Northwest College -- North
Rodney Traylor Sheridan College -- North
Roland Williams Trinidad State Junior College -- South
Taylor Wagner Otero J.C. -- South
Arturas Javtokas Western Nebraska C.C. -- Central
Aki Palmer Eastern Wyoming College -- Central
Jason McDonald North Platte C.C. -- East
Mauricio Watson Southeast C.C. -- East
Abdullah McPherson Western Nebraska C.C. -- At-large
?? ?? -- At-large
   
   
2006  
All-Region  
Chase Sukut Sheridan College
Gordon Chase Sheridan College
James Bulluck Sheridan College
Eric Lipkin Northwest College
MaCade Olsen Eastern Wyoming College
Lonte Ward Laramie County C.C.
Cory Fehringer Northeatern J.C.
Tyler Smith Northeastern J.C.
Mario Mackey Otero Junior College
Cyrus Tate Northeast Nebraska C.C. 
Jeffrey Henfield Northeast Nebraska C.C. 
   
All-Tournament  
Gordon Chase Sheridan College
Lonte Ward Sheridan College
Donnell Lyons Laramie County C.C.
Mario Mackey Laramie County C.C.
Levi Hamilton North Platte C.C.
Tyler Smith Northeastern J.C.
Cory Fehringer Northeastern J.C.
Dorian Watson Sheridan College
LaTravis Turner Northeastern J.C.
James Bulluck Sheridan College
Clyde Johnson Northeastern J.C.
   
Coach of the Year Joel Davidson -- Sheridan College
     
   
2007  
All-Region  
   
All-Tournament  
Delvin Franklin Lamar Community College
Kale Eike Miles Community College
Joe Odugbela North Platte C.C.
Philippe Jourdain North Platte C.C.
Nate Miller Northwest College
Milan Stanojevic Northwest College
Dorian Watson Sheridan College
Matthew Akins Western Nebraska C.C.
CJ Hampton Western Nebraska C.C.
DeMarcus Richard Casper College
Josh Davis Casper College
Jeremiah Wilson Casper College
Omar Leary Northeastern Junior College
Rashad Austin Northeastern Junior College
Shane Edwards Northeastern Junior College
   
Tournament Sportsmanship Northwest College
   
Coach of the Year Joel Davidson -- Sheridan College
   
2010-11  
All-Region  
Tyree Anderson Miles C.C.
Cody Pinder Northeast (Nebraska) C.C.
Trevin Harris Western Wyoming C.C.
Rodrigo de Souza Western Wyoming C.C.
Omar McDade Sheridan College
Jarrell Crayton Sheridan College
Widgett Washington Northeastern J.C.
Terrance Dent Laramie County C.C.
Darius Robinson McCook C.C.
Brandan Walton Casper College
Bojan Mihajlovic Central Wyoming College
Hauns Brereton Western Nebraska C.C.
   
Sportsmanship Award Western Wyoming C.C.
   
All-Region  
Diontae Champion North Platte C.C. -- First Team
Dominik Heinzl Laramie County C.C. -- First Team
Irshaad Hunte Central Wyoming College -- First Team
Abdul Mohamed Gillette College -- First Team
Wayne Stewart Lamar C.C. -- First Team
Deante Strickland Casper College -- First Team
Channel Banks Sheridan College -- Second Team
Josh McSwiggan Casper College -- Second Team
Montenia Nelson Miles C.C. -- Second Team
Brandon Newman Trinidad State J.C.
Vinnie Shahid Western Nebraska C.C. -- Second Team
Da'Zhon Wyche Laramie County C.C. -- Second Team
Alihan Demir Central Wyoming College -- Third Team
Lewis Diankulu McCook C.C. -- Third Team
Tyrell Isaacs Western Wyoming C.C. -- Third Team
Edwin Jeudy Gillette College -- Third Team
Jervae Robinson Otero J.C. -- Third Team
Michael Skinner Lamar C.C. -- Third Team
   
North Coach of the Year Shawn Neary -- Gillette College
South Coach of the Year Jason Ficca -- Laramie County C.C.
   
2017-18  
All-Region  
Channel Banks Sheridan College -- First Team
Irshaad Hunte  Central Wyoming -- First Team
Josh McNair Otero J.C. -- First Team
Abdul Mohamed Gillette College -- First Team
Vinnie Shahid Western Nebraska C.C. -- First Team
Landon Taliaferro Laramie County C.C. -- First Team
Tykeem Anderson Trinidad State J.C. -- Second Team
Nathan Fromm Western Wyoming C.C. -- Second Team
Antun Maricevic Casper College -- Second Team
Godfrey Rolle North Platte C.C. -- Second Team
Marlon Sierra Western Nebraska C.C. -- Second Team
Trent Williams Gillette College -- Second Team
AJ Bramah Sheridan College -- Third Team
Marcus Burwell Northeastern J.C. -- Third Team
Edwin Jeudy Gillette College -- Third Team
Chinedu Okonkwo McCook C.C. -- Third Team
Camron Reece Sheridan College -- Third Team
Jervae Robinson Otero J.C. -- Third Team
   
North Coach of the Year Mike Hammer -- Sheridan College
South Coch of the Year Brendan O'Connor -- Otero J.C.
   
   
2018-19  
Region IX
Co-Player of the Year
 
 Isaac Bonton Casper College
Jervay Green Western Nebraska C.C.