Region IX Women's Basketball All-Region, All-Tournament Honors

2019 Selections

North All-Region Team
Lucie Hoskova, Casper College
Nerea Baena, Casper College
Maggie Justinak, Casper College
Paulani Tarawa, Central Wyoming College
Essy Latu, Central Wyoming College
Abril Roure, Easter Wyoming College
Molly Coleman, Gillette College
Gabbi OConnor, Laramie County Community College
Noora Parttimaa, Sheridan College
Anna Radenkova, Western Wyoming Community College

South All-Region Team
Hailey Tiles, McCook Community College
Makenna Bodette, McCook Community College
Tashika Burrell, Northeastern Junior College
Alyzae Davis, Northeastern Junior College
Aleksandra Retnikava, Northeastern Junior College
Grace O'Neill, Otero Junior College
Destinee Vigil, Trinidad State Junior College
Merle Wiehl, Western Nebraska Community College
Tishara Morehouse, Western Nebraska Community College
Taylor Joplin, Western Nebraska Community College

North All-Defensive Team
Jaye Johnson, Casper College
Emily Buchanan, Eastern Wyoming College
Keirra Cutright, Gillette College
Cynthia Green, Sheridan College
Anna Radenkova, Western Wyoming Community College

South All-Defensive Team
Makayla Jones, McCook Communtiy College
Taylor Knudson, Northeastern Junior College
Grace O'Neill, Otero Junior College
Hannah Gilmore, Trinidad State Junior College
Andrijana Reljic, Western Nebraska C.C.

All-Tournament Team
Tashika Burrell, Northeastern Junior College
Alexsandra Ratnikava, Northeastern Junior College
Haylie Anderson, Laramie County C.C.
MaKenna Bodette, McCook C.C.
Alessia Capley, Otero Junior College
Emily Buchanan, Eastern Wyoming
Abril Rexach, Eastern Wyoming
Lani Taliauil, Sheridan College
Maggie Justinak, Casper College
Luci Hoskova, Casper College
Jaye Johnson, Casper College
Merle Wiehl, Western Nebraska C.C.
Taylor Joplin, Western Nebraska C.C.
Allysah Boothe, Western Nebraska C.C.
Andrijana Reljic, Western Nebraska C.C.

South Coach of the Year
Chad Gibney, Western Nebraska C.C.
North Coach of the Year
Dwight Gunnare, Casper College


2018 Selections

South All-Region Team
Abril Rexach Roure, Eastern Wyoming
Lauren O’Connell, Eastern Wyoming
Pamela Bethel, Eastern Wyoming
Annette Warner, Trinidad State
Katie Diakhaby, Northeastern JC
Iva Belosevic, Lamar
Karli Seay, Western Nebraska
Merle Wiehl, Western Nebraska
Jaleesa Avery, Western Nebraska
Anastacia Johnson, Western Nebraska

South All-Defensive Team
Anastacia Johnson, Western Nebraska
Kiara McElroy, Northeastern
Karli O’Brien, Laramie County
Iva Belosevic, Lamar
Annette Warner, Trinidad
 
North All-Region Team
Ashlie Larson, Casper
Lucie Hoskova, Casper
Emily Robertson, Casper
Paula Orenes-Sanchez, Casper
Patrycia Jawarska, Miles
Kira Marlow, Northwest
Julynne da Silva, Northwest
Dallas Petties, Northwest
Raelyn Keefer, Sheridan
Rickie Engesser, Gillette

North All-Region Team
Bruna Bila-Artigues, Casper
Bre Moeai, Miles
Marisa Arnold, Central Wyoming
Dani McManamen, Northwest
Rickie Engesser, Gillette

All-Tournament Team
Pamela Bethel, Eastern Wyoming
Sam Caruth, Lamar
Mandie Perea, Trinidad State
Kira Marlow, Northwest
Dani McManamen, Northwest
Dakota Dosch, Miles
Patrycia Jaworska, Miles
Jaleesa Avery, Western Nebraska
Paula Orenes Sanchez, Casper
Melisa Kadic, Western Nebraska
Emily Robertson, Casper
Merle Wiehl, Western Nebraska
Lucie Hoskova, Casper
Karli Seay, Western Nebraska
Ashlie Larson, Casper

2017 Selections

North All-Region Team
Dora Goles, Western Wyoming
Irene Garrido Perez, Western Wyoming
Marina Fernandez, Casper
Ruth Nwokora, Casper
Shy’Tyra Powell, Gillette
Tia Torio, Miles
Zoe Richards, Gillette
Angie Murnion, Gillette
Ashlie Blackburn, Sheridan
Atajima Criss Felton, Central Wyoming

North All-Defensive Team
Olivia Thompson, Central Wyoming
Irene Garrido Perez, Western Wyoming
Rickie Engesser, Gillette
Kayla Evans, Casper
Ashlie Frampton, Sheridan
Dani McManamen, Northwest

South All-Region Team
Sladjana Rakovic, Western Nebraska
Emily Evans, Eastern Wyoming
Anna Perez, Eastern Wyoming
Savanna Madrid-Andrews, Otero
Jaleesa Avery, Western Nebraska
Bree Paulson, Western Nebraska
Tammarrah Gothard, Trinidad State
Nicole Murugarren Clavier, Northeastern JC
Kaylea Watson, McCook
Claudia Del Moral, Lamar

South All-Defensive Team
Sarah Bersang, Eastern Wyoming
Kiara Budd, Lamar
Madison Hamm, Laramie County
Kaylea Watson, McCook
Kiara McElroy, Northeastern JC
Lucia Serrano-Ranz, Otero
Alayna Latimore, Trinidad State
Anastacia Johnson, Western Nebraska

All-Tournament Team
Savannah Madrid-Andrews, Otero
Shy-Tyra Powell, Gillette
Zoe Richards, Gillette
Irene Garrido Perez, Western Wyoming
Julynne Silva, Northwest
Hannah Faulks, Trinidad State
Annette Warner, Trinidad State
Kyra Fleharty, Miles
Sarah Bersang, Eastern Wyoming
Carne Prokic, Eastern Wyoming
Emily Evans, Eastern Wyoming
Melisa Kadic, Western Nebraska
Bree Paulson, Western Nebraska
Giovanna Silva, Western Nebraska
Anastacia Johnson, Western Nebraska

2016 Selections

South All-Region Team
Sladjana Rakovic, WNCC
Chante Church, McCook
Macy Myers, Otero
Jessica Renata, NJC
Kalli Feddersen, WNCC
Kendra Baucom, McCook
Shelby Patterson, Otero
Emily Evans, EWC
Sarah Bersang, EWC
Jennae Fieldgrove, NJC

South All-Defensive Team
Kaylea Watson, McCook
Devynn Lapp, Lamar
Cierra Davis, NJC
Hannah Sparks, WNCC
Alayna Lattimore, Trinidad
Delaney Gaddis, Otero
Emily Evans, EWC

North All-Region Team
Monika Rodomska, Casper
Gabby Johnson, Casper
Ada Yalcin, Casper
Alyssa Big Man, Casper
Zuzana Talachova, Sheridan
Mary Goulding, Gillette
Theresa Mac-Dangosu, Miles
Irene Garrido Perez, Western Wyoming
Kealani Sagapolu, Northwest

North All-Defensive Team
Ada Yalcin, Casper
Quriss Romero, Sheridan
Heather Townsend, Central Wyoming
Irene Garrido-Perez, Western Wyoming
Angie Murnion, Gillette
Makiya Givens, Miles
Chandler Rose, Northwest

All-Tournament Team
Ada Yalcin, Casper
Monika Radomska, Casper
Alyssa Big Man, Casper
Olivia Elliss, Central Wyoming
Shy’Tyra Powell, Gillette
Taylor Deaton, Gillette
Nakedra Burke, Gillette
Mary Goulding, Gillette
Chante Church, McCook
Jovana Jovovic, McCook
Macy Myers, Otero
Tamara Brine, Sheridan
Zuzana Talackova, Sheridan
Hannah Sparks, WNCC
Reece Bauer, Western Wyoming

2015 Selections

South All-Region
Lile Havili, WNCC
Celia Garcia-Paunero, Otero
Chante Church, McCook
Yeliz Dogan, WNCC
Brooke Blair, NJC
Khadijah VVigil, Lamar
Joanna Perez, EWC
Arianne Sheka, NJC
Macy Myers, Otero
Kori Eurich, Trinidad

South All-Defensive Team
Ray Washington, NJC
Abi Lujan, WNCC
Haley Martinez, Otero
Asia Roper, EWC
Kendra Baucom, McCook

North All-Region
Tiana Hanson, Sheridan
Sierra Toms, Sheridan
Dana Bjorhus, Northwest
Jaycin Tini, Miles
Petra Lumpert, Miles
Gabby Johnson, Casper
Bree Throop, Casper
Kassidy Scott, Casper
Jolonna Sazue, Central Wyoming
Kiara Skinner, Central Wyoming

North All-Defensive Team
Kassidy Scott, Casper
Stephanie Smith, Central Wyoming
Shelby Weeks, Miles
Zuzana Talackova, Sheridan
Kealani Sagapolu, Northwest

All-Tournament Team
Jolonna Sazue, Central Wyoming
Kiara Skinner, Central Wyoming
Joanna Perez, EWC
Khadijah Vigil, Lamar
Jaycin Tini, Miles
Raynisha Washington, NJC
Brooke Blair, NJC
Dana Bjorhus, Northwest
Kealani Sagapolu, Northwest
Celian Garcia-Paunero, Otero
Zuzana Tralachova, Sheridan
Yeliz Dogan, WNCC
Lyndie Puckett, WNCC
Abi Lujan, WNCC
Lile Havili, WNCC

2014 Selections

South All-Region Team
Khadijah Vigil, Lamar
Brittany Cross, EWC
Danica Shipley, Otero
Cydnee Caballes, McCook
Lile Havili, WNCC
Kori Eurich, Trinidad
Bailey Haist, Otero
Brooke Blair, NJC
Ashley Stevens, WNCC

North All-Region Team
Haylee Gallegos, Dawson
Imari Simpson, Northwest
Whitney Mitchell, Western Wyo.
Emily Moore, Western Wyoming
Madison Forney, Sheridan
Jaycin Tini, Miles
Kassidy Scott, Casper
Alicia Carline, Gillette
Kendyl Nunn, Casper
Janniqua Thomas, Dawson

All-Tournament Team
Sierra Toms, Sheridan
Janniqua Thomas, Dawson
Ashley Stevens, WNCC
Erica Shenton, Western Wyoming
Jolonna Sazue, Central Wyoming
Meg Pritchard, NJC
Kendyl Nunn, Casper
Whitney Mitchell, Western Wyo.
Emily Moore, Western Wyoming
Shalisa Moffit, WNCC
Lile Havili, WNCC
Bailey Haist, Otero
Madison Forney, Sheridan
Brittany Cross, EWC
Dana Bjorhus, Northwest

2013 Selections

South All-Region Team
Gritt Ryder, WNCC
Mikayla Brower, WNCC
Stephanie Knowles, Trinidad
Danica Shipley, Otero
Ashley Kennedy, NJC
Shelby Hemman, McCook
Ellie Stevens, Lamar
Brittany Cross, EWC
Jai Chandler, EWC
Taylor Rock, Otero

North All-Region Team
Shanna Halalilo, Western Wyoming
Mika Pinner, Western Wyoming
Milomilo Nanai, Sheridan
Jassmine Davis, Sheridan
Kennedy Allen, Northwest
Ivana Grbic, Miles
Kenosha Wright, Gillette
Janniqua Thomas, Dawson
Shelby Stewart, Casper
Shelby Garska, Casper

All-Tournament Team
Emily Moore, Western Wyoming
Gritt Ryder, WNCC
Jessica Aratani, WNCC
Ashley Stevens, WNCC
Milomilo Nanai, Sheridan
Kennedy Allen, Northwest
Andressa Augusto, Northwest
Ivana Grbic, Miles
Shelby Hemman, McCook
Akia Davis, McCook
Kiela Garner, Gillette
Kenosha Wright, Gillette
Christina Davis, Gillette
Emily Smith, Central Wyoming
Cheyanne Balster, Casper

2012 Selections

South All-Region Team
Hannah Pollart, NJC
Samantha Sanders, WNCC
Odaugo Osulala, NJC
Alicia Nichols, NJC
Sasha Carter, NJC
Mayan Dodge, Lamar
Aubry Boehme, Otero
Taylor Rock, Otero

North All-Region
Jordan Giles, Western Wyoming
Jacki Nicholson, Central Wyoming
Shelby Stewart, Casper
Alissa Willard, Western Wyoming
Laura Pelse, Sheridan
Rosalie Cutri, Casper
Fallon Lewis Sheridan

All-Tournament Team
Jordan Giles, Western Wyoming
Kayla Kinau, Sheridan
Christen Lopez, Miles
Kenosha Wright, Gillette
Ivana Grvic, Miles
Brodie Bennett, Sheridan
Shelby Garska, Casper
Jacki Nicholson, Central Wyoming
Bailey Holland, Casper
Bryrilie Nielson, Central Wyoming
Ilaisaane Lo’amanu, Otero,
Taylor Rock, Otero
Hannah Pollart, NJC
Aubry Boehme, Otero
Odaugo Osulala, NJC
2011 Selections
All-Region Team
Jessa Jeppesen, Western Wyoming
Lindsay Fearing, Casper
Ieva Jansone, Miles
Aubry Boehme, Otero
Mary Diallo, NJC
Erica Long, Northeast Nebraska
DeVina Jefferson, McCook
Rosalie Cutri, Casper
Megan Smith, Northwest
Krystal Pittman, Eastern Wyoming
Shelby Campbell, WNCC
Katie Strandholm, Gillette
Carolina Alves, WNCC
Tracy Fosterling, Otero
Dawne Degel, Sheridan

All-Tournament Team
Jessa Jeppesen, Western Wyoming
Ieva jansone, Miles
Maty Diallo, NJC
Hannah Pollart, NJC
Courtney Patterson, Central Wyoming
Alayna White, McCook
Fallon Lewis, Sheridan
Carolina Alves, WNCC
Shelby Campbell, WNCC
Chelsea Rotondo, Otero
Treacy Fosterling, Otero
Aubry Boehme, Otero
Rosalie Cutri, Casper
Lindsey Fearing, Casper
Sherece Huddlin, Casper

2011 Selections

All-Region
Jessa Jeppesen, Western Wyoming
Lindsey Fearing, Casper College
Ieva Jansone, Miles Community College
Aubry Boehme Otero Juinor College
Maty Diallo, Northeastern Junior College
Erica Long, Northeast
DaVina Jefferson, McCook Community College
Rosalie Cutri, Casper College
Megan Smith, Northwest College
Krystal Pittman, Eastern Wyoming College
Shelby Campbell, Western Nebraska
Katie Strandholm, Gillette College
Caroline Alves, Western Nebraska
Tracy Fosterling, Otero Junior College
Dawne Degel, Sheridan College
Jessa Jeppesen, Western Wyoming

All-Tournament
Lindsey Fearing, Casper College
Ieva Jansone, Miles Community College    

Coach of the Year: Taylor Wagner, Otero Junior College
Sportsmanship Award: McCook Community College

2010 Selections

All-Region Team
Sabelle Diata, NJC
Mrashi Karumba, NJC
Juliana Paunovic, Casper
Samira Van Grimsven, Casper
Yuki Morimoto, WNCC
Stormye Everett, WNCC
Amber Kistler, WNCC
Jessica Brown, EWC
Sofie Lundberg, Northeast Nebraska
Pavlina Chudarkova, Sheridan
Sara Plavljanin, Miles
Kari Ameling, Otero
LaTeesha Nez, Gillette
Amanda Jensen, Western Wyoming
Brooke Tolman, Central Wyoming

All-Tournament Team
Sabelle Diata, NJC
Mary Diallo, NJC
Amy Marin, NJC
Juliana Paunovic, Casper
Samira Van Grimsven, Casper
Shanice Billington, Casper
Yuki Morimoto, WNCC
Stormye Everett, WNCC
Micki Scally, Sheridan
Kari Ameling, Otero
Chelsea Rotondo, Otero
Angie Andenucio, Otero
Brooke Tolman, Central Wyoming
Nicole Merrill, Central Wyoming

2009 Selections

All-Region
Rahelle Tialavea, Otero Junior College
Raylee Pretty Weasel, Little Big Horn
Brooke Tolman, Central Wyoming
Kathryn Clouser, Lamar
Sami Cornelison, Western Wyoming
Tawny Drexler, Western Nebraska
Kristy Henderson, Northeastern J.C.
Beata Bak, Miles C.C.
Kari Ameling, Otero Junior College
Josie Stewart, Casper College
Emily Elliot, Casper College
Sabelle Diata, Northeastern J.C.
Shaquilah Davis, Western Nebraska
Tahnee Robinson, Sheridan
Jasmine Lovejoy, Northeast C.C.

2008 Selections

All-Region
Chelsea Lyles, Western Nebraska
Emma Boddme, Western Nebraska
Jasmine Lovejoy, Northeast 
Kristen Forbes, Northeastern Junior College
Sarah Conner, Northeastern Junior College
Natasha Anderson, Otero Junior College
Tonishea Mach, Sheridan College
Tahnee Robinson, Sheridan College
Lyndie Ne Ville, Sheridan College
Sarah McNamee, Miles Community College
Marta Micula, Miles Community College
Skye Smith, Eastern Wyoming
Ashley Buckner, Northwest Wyoming
Jen Harris, Western Wyoming 
Josie Stewart, Casper College 

All-Tournament 
Erica Beddome, Western Nebraska
Jenna Bolstad, Miles Community College
Shaquilah Davis, Western Nebraska
Stacie Folker, Eastern Wyoming College
Kristy Henderson, Northeastern Junior College
Jasmine Lovejoy, Northeast 
Chelsea Lyles, Western Nebraska
Tonishea Mack, Sheridan College
Mairead McNally, Northeast
Sarah McNamee, Miles Community College
Marta Micula, Miles, Community College
Lyndie Ne Ville, Sheridan College
Juliana Paunovich, Casper College
Tahnee Robinson, Sheridan College
Sheena Ryan, Northwest College

2007 Selections

ALL-Region
Molly Schenderline Sheridan
North Jenna Bolstad Miles City
North Jenna Harris  Northwest
North Emmelie Lundgren Sheridan
North Daria Basova  Northeastern
South Kamillia Brown  McCook
South Kelsey Tague Otero
South Angela Long  Northeast Community College
East Magdalena Pawlaczyk Casper College
Central Kiki Taylor Western Nebraska
Central Tiara Scott Western Nebraska
Central Carine Reimink Casper College
At-Large Mary Brown Casper College
At-Large Alison Cheney Western Nebraska
At-Large Shandryn Trumble Western Wyoming
At-Large Roni Whiteman Northeastern

Honorable Mention
Sarah Conner Northeastern
   
North Coach of the Year: Dwight Gunnare, Casper College
South Coach of the Year: Darrel Parker, Northeastern 
Central Coach of the Year: Angelo Hill, Casper College
Region IX Coach of the Year: Darrel Parker, Northeastern
Region IX Coach of the Year: Angelo Hill, Casper College

2006 Selections

ALL-Region
Molly Schenderline Sheridan
North Jenna Bolstad Miles City
North Jenna Harris  Northwest
North Emmelie Lundgren Sheridan
North Daria Basova  Northeastern
South Kamillia Brown  McCook
South Kelsey Tague Otero
South Angela Long  Northeast Community College
East Magdalena Pawlaczyk Casper College
Central Kiki Taylor Western Nebraska
Central Tiara Scott Western Nebraska
Central Carine Reimink Casper College
At-Large Mary Brown Casper College
At-Large Alison Cheney Western Nebraska
At-Large Shandryn Trumble Western Wyoming
At-Large Roni Whiteman Northeastern
Honorable Mention Sarah Conner Northeastern
North Coach of the Year Dwight Gunnare Casper College
South Coach of the Year Darrel Parker Northeastern 
Central Coach of the Year Angelo Hill Casper College
Region IX Coach of the Year Darrel Parker Northeastern
Region IX Coach of the Year Angelo Hill Casper College    

All-Tournament
Magdalena Pawlaczyk, Casper College
Leah Stepovich, Casper College
Tana Stewart, Casper College
Chelsea Lyles, Western Nebraska
Tiara Scott, Western Nebraska
Kiki Taylor, Western Nebraska
Shandryn Trumble, Western Nebraska
Deney Phommabout, Otero Junior College
Lyndie Ne Ville, Sheridan College
Sarah Conner, Northeastern Junior College
Daria Basova Northeastern Junior College
Marta Micula, Miles Community College